بهترین سنگ نمای مناسب برای مناطق سردسیر - افشاری استون

بهترین سنگ نمای مناسب برای مناطق سردسیر - افشاری استون

بهترین سنگ نمای مناسب برای مناطق سردسیر - افشاری استون

قبل از هرنوع ساخت ‌و ساز که مستعد عناصرمحیطی است، باید آب ‌و هوا و سایر نقش‌ های جغرافیایی درنظر گرفت. ایران به دلیل رشته کوه ‌های البرز و زاگرس مناطق سردسیر بسیاری دارد. زمستان ‌ها تقریبا همه چیز سخت است. افشاری استون
1400/11/16
0 نظر

بهترین سنگ نمای مناسب برای مناطق سردسیر

قبل از هرنوع ساخت ‌و ساز که مستعد عناصر محیطی است، باید آب ‌و هوا و سایر نقش‌ های جغرافیایی در نظر گرفت. ایران به دلیل رشته کوه ‌های البرز و زاگرس مناطق سردسیر بسیاری دارد. زمستان ‌ها تقریبا همه چیز سخت است. هوای سرد و همچنین بارش‌ های زمستانی در صورت عدم پیش‌ بینی کافی، شرایط خطرناک و پرهزینه ‌ای را برای افراد و املاک رقم خواهند زد. نمای سنگی دارای انرژی کارآمد بوده و می ‌تواند گرما را ذخیره کند همچنین در برابر آب ‌و هوای سرد نیز مقاوم است.

برای سفارش و اطلاع از قیمت انواع سنگ های ساختمانی با کیفیت بسیار بالا و قیمتی مناسب همین حالا با شماره 09188439204 تماس حاصل کنید.

چرا برای انتخاب سنگ نما باید به سردی هوا توجه کرد؟

بهترین سنگ نمای مناسب برای مناطق سردسیر

برای ساخت و ساز در اقلیم سرد، آمارهای هواشناسی تاریخی، توپوگرافی محلی و ساختمان‌ ها یا سازه‌ های اطراف برای تعیین طرح پیشنهادی ساختمان در نظر گرفته می ‌شوند.

وقتی صحبت از مرحله ساخت هر پروژه می شود، نگرانی اصلی صاحبان ساختمان این است که پروژه به موقع و با همان بودجه معین به پایان برسد. متاسفانه در شرایط آب ‌و هوایی سرد، هوا می ‌تواند باعث اختلال در برنامه ‌های اساسی شود. دارندگان که نگران هستند هرچه سریعتر ساختمان را اشغال کنند، معماران خود را ترغیب به یافتن راه‌حل‌ هایی می ‌کنند که به ساخت ‌و ساز اجازه می ‌دهد بدون توجه به وضعیت بد هوا، در برنامه بماند. در نتیجه، طراحان به طور سنتی کالاهایی را مشخص می‌ کنند که ذاتا قادر به استفاده در هوای سرد هستند.

اما حتی با فرمولاسیون‌ های خاص خود که امکان استفاده از هوای سرد را فراهم می ‌آورد، این محصولات باید در یک محدوده دمای خاص قرار بگیرند تا موثر باشند. آن ‌ها همچنین تغییراتی مانند افت دمای محیط و تجمع یخ و برف که ممکن است یک شبه رخ دهد، حساب نمی ‌کنند. به طور خلاصه، انتخاب صحیح سنگ نما با کارایی مناسب باعث می‌ شود که پروژه به موقع و در بودجه به پایان برسد و محصول نهایی ساختمان با سنگ نمایی است که قادر به تحمل عناصر و در عین حال ایمن و راحت برای سرنشینان است.

مقاله آموزشی: برای مناطق مرطوب و شرجی چه سنگ نمایی مناسب است؟ 

چرا سنگ نما برای هوای سرد مناسب است؟

برای بهینه ‌سازی بهتر انرژی باید عوامل مختلفی را قبل از ساخت ‌و ساز تجزیه ‌و تحلیل کرد. عواملی مثل زاویه ‌تابشی خورشید، سایه ‌های خورشید، سر و صدا، لرزش، نیروی باد، کیفیت هوا، بارگیری برف و ...

موارد مختلف مثبت و منفی در استفاده برای نما وجود دارد تا مشخص شود که بهترین پوشش برای هوای سرد و خانه شما چیست از عایق کاری آب ‌و هوای سرد گرفته تا تحمل عناصر. هنگامی که نمایی را برای خانه خود انتخاب می ‌کنید، مهم است که چگونه در برابر طوفان‌ های زمستانی ایستادگی می ‌کند. بسیاری از مالکان فقط درمورد اهداف زیبایی‌ شناسی تصمیم می‌ گیرند آن ‌ها نمی ‌دانند چه نوع نمایی را انتخاب کنند یا چه ماده ‌ای به عنوان بهترین استفاده ‌شود.

البته باید در نظر داشت خطرات ناشی از سردی هوا از بین نمی ‌روند و با پیشگیری‌ های به موقع و صحیح در بهترین حالت، شدت خسارات کاهش می‌ یابد.

موارد موثر در تعیین سنگ انتخابی

موارد موثر در تعیین سنگ انتخابی

در ساخت ‌و ساز مناطق سردسیر قبل از انتخاب سنگ برای هربخش، باید پارامترهایی بررسی شوند:

عایق

رطوبت برای دستیابی به تعادل، جریان می ‌یابد. از مناطق گرم به مناطق خنک‌ تر، در نتیجه هوای سرد در بیرون ساختمان ‌های واقع در مناطق سرد باعث ایجاد بخار می‌ شود که باعث می ‌شود گرما و رطوبت انباشته شده در داخل ساختمان سعی در خروج از دیواره‌ ها را دارند. عایق ‌کاری یکی از مهمترین و اصلی ترین ویژگی‌ هایی است که باید در هنگام طراحی برای آب ‌و هوای سرد در نظر بگیرید.

به خاطر داشته باشید که همه پیکربندی‌ های عایق ساخته شده برابر نیستند و آن ‌چه برای یک آب‌ و هوا کار می ‌کند، لزوما برای دیگری کار نمی ‍کند، به همین دلیل است که قبل از ساختن باید محاسبات مناسب را انجام دهید. گاهی برای به دست آوردن مقاومت بیشتر در برابر از دست دادن گرما، ضخامت دیوارهای بیرونی افزایش می‌ یابد. به طور معمول، مقاومت حرارتی عایق با "فاکتور R" یا "مقدار R"  اندازه‌گیری می ‌شود. هرچه این مقدار بالاتر باشد، از نظر حرارتی مقاوم‌ تر و عایق آن نیز موثرتر است.

مقاله آموزشی: جدیدترین سنگ های اپن آشپزخانه

تخلخل

سنگ با تخلخل پایین، گزینه مناسبی برای سنگ نما است زیرا سنگ با تخلخل بالا با جذب آب باعث ترک ‌خوردن و ازهم ‌پاشیدن سنگ می‌ شود.

آب به دلیل یخ ‌زدگی منبسط می‌ شود، در نتیجه چرخه انجماد و ذوب می‌ تواند باعث ایجاد و گسترش ترک‌ هایی در نما شود و اگر آب راه خود را به داخل خانه تبدیل کند، می ‌تواند باعث آسیب ساختاری در نما ساختمان شود. برف و یخ انباشته شده همچنین می ‌‌تواند به پل ‌زدن حرارتی منجر شود، که باعث می‌ شود گرما از داخل سد حرارتی از داخل ساختمان خارج شود و باعث کاهش راندمان انرژی آن می ‌شود.

تراکم

شما باید اطمینان داشته باشید که دیوارها، سقف و کف ‌های خود از یکدیگر متراکم نمی ‌شوند. استفاده از مواد یکسان در نقاط مختلف می ‌توانند منجر به الگوهای تراکم بسیار متفاوتی شوند. تفاوت بین دمای خارج و دمای سطح هر یک از عناصر در یک پیکربندی باعث تراکم می ‌شوند. این اختلافات را می‌ توان دستی یا با استفاده از یک نرم افزار تخصصی محاسبه کرد.

همچنین باید ناخوشایندترین سناریوهای اقلیمی را برای منطقه‌ ای که در آن کار می ‌کنید به یاد داشته باشید، مانند سردترین دمای سال و مرطوب‌ ترین زمان سال؛ به این ترتیب می‌ توانید مطمئن شوید که پیکربندی شما کار را انجام می ‌دهد. همچنین باید دمای داخلی ساختمان خود را به خاطر داشته باشید، زیرا بخار می‌ تواند در سطوح داخلی ساختمان متراکم شود و باعث ایجاد مشکلاتی همانند قارچ، قالب و رنگ لایه ‌برداری شود.

انتقال حرارتی

شما باید اطمینان حاصل کنید که تنظیمات دیوار، سقف و کف شما متناسب با اقلیمی که سازه در آن بنا شده‌ است، باشد. آب و هوای سرد از انتقال حرارتی بسیار کم بهره می‌ برد. این به این معنی است که پیکربندی شما باید کمترین مقدار حرارت ممکن را منتقل کند. برخی کشورها دارای دفترچه راهنمای ساختاری هستند که حداقل انتقال حرارتی مجاز توسط منطقه آب و هوا را مشخص می‌ کند.

می ‌توان آن را به صورت دستی یا با استفاده از نرم افزارهای تخصصی محاسبه کرد. سنگ‌ های طبیعی با چگالی انرژی بالا و هدایت حرارتی بسیار عالی سنگ صابون (به مراتب بهترین) و سنگ مرمر هستند. بعضی از انواع گرانیت می‌ توانند رسانای گرمای خوبی باشند، اما در ذخیره گرما فوق العاده نیستند. اگر چه گچ گرما را به خوبی حفظ می ‌کند، اما بیشتر مانند یک عایق عمل می ‌کند تا رسانای گرما. بازالت، گرچه در نگهداری گرما بسیار عالی است، اما گرما را به آرامی انتقال می‌ دهد.

ظرفیت گرمایی ویژه

مهمترین ویژگی سنگی که باید گرما را حفظ کند، اندازه ‌گیری ظرفیت گرمایی ویژه آن است. گرمای ویژه یک ماده، مقدار انرژی لازم برای بالابردن دمای یک کیلوگرم ماده به اندازه یک درجه سانتیگراد است.

چگالی انرژی

گرمای خاصی است که با تراکم آن به صورت واحد ضرب می‌ شود و عددی را نشان می ‌دهد که سنگ‌ های با اندازه یکسان، می ‌توانند گرما را در خود ذخیره کنند. در نتیجه برای دو ماده سنگی با همان گرمای خاص، سنگ چگال‌ تر کوچک تر خواهد بود و همان انرژی گرما را نگه می ‌دارد. برای مواد طبیعی رایج، سنگ ‌های با بالاترین چگالی انرژی، گچ، بازالت، مرمر، سنگ آهک، ماسه سنگ و گرانیت هستند.

توانایی حفظ گرما تابعی از ظرفیت و چگالی خاص سنگ است. ظرفیت سنگ را برای ذخیره گرما همراه با هدایت حرارتی در نظر بگیرید تا سنگی را پیدا کنید که بهتر گرما را جذب می‌ کند و سریعترین کار را انجام می ‌دهد.

7. رنگ نما

رنگ‌ های تیره گرما را جذب می ‌کنند و باعث می‌ شوند فضای داخلی ساختمان به صورت منفعلانه گرم شود.

مقاله آموزشی: دلیل شوره زدن سنگ نما چیست؟

انواع سنگ نما مناسب برای آب و هوای سرد

انواع سنگ نما مناسب برای آب و هوای سرد

سنگ نمای گرانیت بدون شک بادوام است و میزان جذب رطوبت پایینی دارد همچنین زیبا به نظر می ‌رسد.

سنگ تراورتن، نوعی سنگ آهک ساده اما درجه یک به دلیل ظاهر مورد علاقه، یکی از رایج‌ ترین موارد مورد استفاده امروزه در سازه ‌ها است. اگر چه سنگ‌ های طبیعی به دلیل متخلخل بودن بدنام هستند، اما سنگ تراورتن برای آب‌ و هوای سرد در زمان آب‌ بندی مناسب است و همچنین هنگام بهره ‌برداری تراورتن با استفاده از مواد پوششی و رزین تخلخل آن را کاهش می‌ دهنند و در شرایط انجماد، شکاف ندارند و شکننده نمی ‌شوند. و در صورت خراب ‌شدن می‌ توان آن ‌ها را به راحتی تعویض کرد و در رنگ ‌های قرمز، قهوه‌ ای، قرمز مایل به قهوه ‌ای و... که رنگ ‌هایی مناسب برای اقلیم سرد هستند، یافت می ‌شود.

نتیجه‌ گیری

یکی از سخت‌ ترین شرایط آب و هوایی برای ساخت ‌و ساز، سرما است. طراحی و انتخاب اشتباه می ‌تواند شما را با یک خانه سرد، دیوارهای چکه‌ دار، لایه ‌برداری از رنگ، سرماخوردگی و... روبرو کند. از سنگ می‌ توان به عنوان ابزاری استفاده کرد تا ساختمان ‌ها و خانه ‌ها برای تحمل سرما از امکانات بهتری برخوردار شوند.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر