دلیل شوره زدن سنگ نما چیست؟ - سنگ افشاری

دلیل شوره زدن سنگ نما چیست؟ - سنگ افشاری

فهمیدن علت شوره یا سفیدک زدن سنگ نما به دلیل تاثیر منفی آن در ظاهر سنگ اهمیت بسیاری دارد.
1400/8/30
0 نظر

دلیل شوره زدن سنگ نما چیست؟

دلیل شوره زدن سنگ نما چیست؟

مقاله آموزشی: راهنمای خرید سنگ اسلب بوکمچ و فورمچ

فهمیدن علت شوره یا سفیدک زدن سنگ نما به دلیل تاثیر منفی آن در ظاهر سنگ اهمیت بسیاری دارد. دلایل متعددی وجود دارند که باعث ایجاد چنین حالتی می ‌شوند. برای رفع هر ایرادی، اولین کار تشخیص دلایل ایجاد آن است. همه ‌ی ما حتماً نمای سنگی و آجرنماها را دیده‌ ایم که پس از مدتی شوره زده و لایه‌ ی سفیدی روی آن‌ها ایجاد می‌ شود.

این نمک‌ ها به مرور زمان زیاد شده و باعث می‌ شوند زیبایی نما به‌شدت کاهش یابد. اگر دقت کرده باشید چنین حالتی تنها در نقاط مرطوب اتفاق می افتد. برای مثال به ‌ندرت پیش می‌ آید شما بر روی سطح آجرنمای داخلی یا سنگ کف ساختمان شوره ببینید. اما امکان رخ دادن این موضوع در نمای خارجی ساختمان، کف پارکینگ و … به‌ مراتب بیشتر است. پس می‌ توان یک علت شوره یا سفیدک زدن سنگ نما را در رطوبت پیدا کرد. 

عوامل موثر و تاثیرگذار در شوره زدن سنگ ها:

در سنگ‌ های ساختمانی و آجرها، نمک‌ های محلولی وجود دارند که در شرایط خاصی تبدیل به نمک جامد می‌ شوند.

رطوبت عناصر موجود در سنگ را به نمک محلول تبدیل کرده و به سطح سنگ می‌ کشاند.

منافذ روی سنگ‌ ها و آجرها باعث راه یافتن این نمک‌ های محلول به‌سطح نما می‌ شوند.

گاهی اوقات زمینی که ساختمان در آن بنا می‌ شود، نمک بسیاری دارد. در این شرایط برخی مصالح نظیر سیمان و آجرها نقش فیتلیه را ایفا کرده و نمک محلول به نمای ساختمان راه می‌ یابد.

مقاله آموزشی: تاریخچه ی تراورتن

آیا همه سنگ ها شوره و سفیدک می زنند؟

با توجه به نکات گفته شده در بالا می ‌توان فهمید که امکان یا عدم امکان ایجاد سفیدک به عوامل زیر وابستگی دارد:

نوع سنگ، آجر و هر مصالح و وجود نمک در عناصر آن. برخی از این عناصر عبارتند از «سولفات کلسیم» و «کربنات باریم».

تراکم سنگ یا آجر؛ هر چه سنگ متراکم‌ تر باشد و منافذ کم‌ تری داشته باشد امکان و میزان ایجاد نمک کاهش می‌ یابد. به‌ این‌ ترتیب می‌ توان گفت سنگ‌ هایی هم‌ چون تراورتن بیشتر مستعد ایجاد سفیدک هستند.

رطوبت بیشتر ایجاد سفیدک و شوره بیشتر را به‌ همراه دارد. به همین دلیل معمولاً در مناطق مرطوب (نظیر شمال کشور) شوره‌ های بیشتری بر نماهای سنگی و آجری دیده می‌ شوند.

البته علاوه بر خود سنگ و آجر، وجود نمک‌ ها در ملات نیز علت شوره یا سفیدک زدن نماست. هر چه میزان رطوبت موجود در ملات بالاتر باشد، این پدیده بیشتر به چشم خواهد خورد.

جلوگیری از سفیدک و شوره زدن نمای ساختمان ها

جلوگیری از سفیدک و شوره زدن نمای ساختمان ها

حالا دلیل شوره زدن سنگ نمای ساختمان را می‌ دانید، بهتر است نگاهی نیز به روش‌ های جلوگیری از ایجاد آن داشته باشیم.

با توجه به علت شوره یا سفیدک زدن سنگ نمای یک ساختمان، می‌توان از ایجاد آن جلوگیری کرد. پس بهتر است بدانید استفاده از مصالح (شن، ماسه و سیمان) مناسب می ‌تواند جلوی این اتفاق را تا حد قابل قبولی بگیرد. شن ‌و ماسه ‌ها از نقاط مختلفی استخراج می ‌شود. استفاده از انواع بدون نمک این مصالح امری‌ ست که باید به آن توجه داشته باشید.

حتی می‌ توانید برای نصب سنگ نما از این مصالح استفاده نکنید. استفاده از پین، پیچ و پلاک راهی‌ ست که ایجاد سفیدک بر روی سنگ را به‌طرز چشم‌ گیری کاهش می‌دهد.

نکته‌ی دیگری که می‌ توان به آن توجه کرد، شستن سنگ‌ ها به مدت یک تا دو هفته پس از نصب است. به این ترتیب اثر رطوبت ملات و انتقال نمک‌ ها به سنگ و سطح آن گرفته می‌ شود.

سنگ‌ هایی که تخلخل بیشتری دارند، شوره‌ ی بیشتری نیز می‌ زنند. برای این منظور در صورت استفاده از سنگ‌ هایی هم‌ چون تراورتن به کیفیت فرآوری آن‌ها و استفاده از اپوکسی بر سطح آن توجه کنید.

مقاله آموزشی: سنگ اسلب بوک مچ و فورمچ چیست؟

رفع شوره و سفیدک سنگ ساختمان

جلوگیری از سفیدک و شوره زدن نمای ساختمان ها

مقاله آموزشی: کاربرد سنگ تراورتن

با این ‌که علت شوره زدن نمای آجری یا آجرنما مشابه سنگ می باشد، با این حال روش‌ های بسیار متفاوتی برای از بین بردن این شوره ‌ها در هر یک از آن‌ ها استفاده می ‌شود.

سائیدن و تمیز کردن سفیدک‌ ها

در مراحل اول ایجاد این شوره ‌ها، سختی آن ‌ها بسیار کم است. به این ترتیب شما می ‌توانید تنها با پارچه ‌هایی با بافت ‌های تقریباً زبر، آن‌ها را به ‌راحتی از بین ببرید. البته گاهی اوقات استفاده از آب دارای فشار بالا نیز برای این مورد توصیه می‌شود.

استفاده برس

راه ‌حل بعدی موجود استفاده از برس به همراه فشار زیاد آب برای رفع این شوره‌ ها است. البته در هنگام استفاده از این روش باید به بافت سنگ دقت داشته باشید و آن را دچار خرابی نکنید. از‌ جایی که علت اصلی ایجاد سفیدک رطوبت می باشد، احتمال آن وجود دارد که آبی که برای تمیز کردن استفاده می ‌کنید، خود عاملی برای شوره‌ های بعدی می باشد.

استفاده از شوینده‌ها

افرادی برای نابودی نمک ‌ها و پاک کردن آن‌ ها از سطح سنگ، از شوینده‌ های قوی نظیر جوهر نمک استفاده می‌ کنند. توصیه می‌ شود از چنین موادی هیچ وقت بر روی سنگ استفاده نکنید. چرا که اغلب سنگ‌ ها در تماس با این شوینده‌ ها کیفیت ظاهری خود را از دست می‌ دهند.

استفاده از مواد نانو

استفاده از چنین موادی بر روی سنگ جذب آب را در آن بسیار کاهش می‌ دهد. عدم جذب آب باعث کاهش ایجاد نمک محلول و در نتیجه شکل نگرفتن سفیدک‌ ها روی سطح سنگ می‌ شود. لذا می‌ توان این محصولات را به‌ عنوان مواد ضد شوره سنگ به‌ کار گرفت.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر